اعلان‌های (EOL) و (EOSL)

اعلان‌های (End-of-Life (EOL و (End of Support Life (EOSL توسط کمپانی HPE به چه معنا است؟

تولید کنندگان محصولات یا (Original Equipment Manufacturer (OEM  تاریخ‌هایی را برای قطعات خود در قالب لیست‌های EOL یا EOSL اعلام می‌کنند. این اعلان‌ها با مجموعه‌ای از قوانین در نهایت منجر به پایان پشتیبانی محصولات توسط سازنده می‌شود. در این مقاله، ما نگاه دقیق‌تری به تفاوت‌ بین این اصطلاحات می‌اندازیم تا درک بهتری از معنای آنها برای زیرساخت‌های تجاری و فناوری اطلاعات به شما ارائه دهیم چرا که این اصطلاحات( EOL EOSL) در صنعت فناوری اطلاعات اغلب به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما هر کدام مفهوم و معانی خاص و متفاوت دارند. 

وقتی HPE تصمیم می‌گیرد دیگر از سرور یا سخت‌افزار شبکه خود پشتیبانی نکند، تیم‌های فناوری اطلاعات در تلاش هستند تا بفهمند چه کاری می‌توانند برای مقابله با این مشکل انجام دهند، بدون اینکه متحمل پرداخت هزینه‌‌های گزاف شوند. ولی آیا واقعا اعلام پایان خدمات می‌تواند برای مدیران فناوری اطلاعات دردسر ایجاد کند؟ در این پست با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات زیر را بیابید:

۱. End of Life به چه معنا است؟

۲. End of Support Life به چه معنا است؟

۳. تفاوت بین End of Life و End of Support Life چیست؟

۴. وقتی تجهیزات به تاریخ EOL/EOSL رسید چه کنیم؟

۱. پایان عمر یا (End-of-Life (EOL

پایان عمر (EOL) اصطلاحی است که OEM برای نشان دادن پایان «عمر مفید» قطعه‌ای از تجهیزات خود استفاده می‌کند و از آن تاریخ به بعد تجهیزات به بازار عرضه و فروخته  یا به‌روزرسانی نمی‌شود. این تاریخ‌ها توسط CISCO،IBM، HPE و غیره تعیین می‌شوند و با توجه به تجهیزات در زمان‌های مختلف اعمال می‌شوند.

این رویکرد اغلب به‌دلیل عرضه یک مدل جدیدتر توسط سازنده است که جایگزین مدل قدیمی‌تر می‌شود. در طول دوره EOL، سازنده همچنان خدمات تعمیر و نگهداری را ارائه دهد، اما با قیمتی بالاتر.

وقتی HPE می‌گوید که سخت افزار شما EOL است، به این معنی است که آنها در شرف عرضه نسل جدیدتر آن محصول هستند بنابراین به‌روزرسانی‌های بسیار کمی از آن محصول  وجود خواهد داشت.

پس از انتشار نسخه جدید، هرچند HPE فروش یا بازاریابی این قطعه خاص از سخت افزار را متوقف می‌کند اما همچنان تعمیر و نگهداری سخت‌افزار پوشش داده می‌شود. 

بنابراین پس از اعلان‌های EOL با تولید‌کننده محصول خود صحبت کنید تا از میزان خدمات و پشتیبانی برای تجهیزات آگاه شوید. 

توجه داشته باشید، OEM ممکن است هزینه‌های پنهانی برای افزایش عمر مفید تجهیزات شما به‌دلیل سن، محیط کار یا سطح استفاده داشته باشد. همچنین ممکن است توانایی تعمیر دستگاه‌های شما را پس از EOL تضمین نکند یا ممکن است یک قرارداد خدمات EOL گران قیمت ارائه دهد.

بنابراین در دوره EOL موارد زیر به‌طور معمول اعمال می‌شود:

 • هیچ سیستم عامل، قطعه یا ارتقاء اضافی در دسترس نخواهد بود
 • OEM به ارائه خدمات پشتیبانی پس از گارانتی ادامه می‌دهد
 • تعمیر و نگهداری شخص ثالث برای اکثر تجهیزات EOL در دسترس است
 • End-of-Life ممکن است با عنوان End of Sale نیز به کار رود

۲. پایان عمر سرویس یا (End of Support Life (EOSL

مرحله نهایی چرخه عمر سخت‌افزار کمپانی سازنده EOSL نامیده می‌شود. پایان عمر سرویس (EOSL) یا پایان پشتیبانی (End of Support Life) برای نشان دادن پایان خدمات و به‌روزرسانی‌ها برای تجهیزات سرور، ذخیره‌سازی و شبکه استفاده می‌‌شود. در این زمان سازنده از فروش تجهیزات دست می‌کشد و در بیشتر موارد حتی خدمات تعمیر و نگهداری یا به‌روزرسانی پس از یک تاریخ مشخص ارائه نمی‌شود. 

 وقتی HPE سخت افزار EOSL را تعیین می‌کند، به این معنی است که آنها دیگر سخت افزار را نمی‌فروشند و معمولاً دیگر خدمات پشتیبانی تعمیر و نگهداری را ارائه نمی‌دهند. بنابراین بعد از این تاریخ هر گونه پشتیبانی HPE برای سخت افزار مشمول پرداخت حق بیمه است.از آنجایی که پس ازاعلان‌های EOSL، هیچ سرویسی پس از یک تاریخ مشخص ارائه نمی‌شود، سازمان‌ها باید گزینه‌های دیگری را برای سرویس و نگهداری تجهیزات بررسی کنند. در این مواقع  افزایش عمر تجهیزات غالبا از طریق سازمان‌های خدماتی مستقل (Independent Service Organizations (ISOs یا همان پشتیبانی شخص ثالث امکان‌پذیر است که می‌توانند به‌صورت تخصصی خدمات تعمیر قطعات را ارائه دهند.

۳. تفاوت بین End of Life وEnd of Support Life چیست؟

داشتن درک واضح از تفاوت بین EOL و EOSL نه تنها می‌تواند عمر سخت افزار HPE شما را افزایش دهد، بلکه می‌تواند در هزینه شما نیز صرفه‌جویی کند. 

یکی دیگر ازاعلان‌های HPE پایان توسعه یا (End of Development (EOD  است. هرچند بسیار نزدیک به EOL و EOSL  است ولی هر کدام بیانگر مراحل متفاوتی در فرآیند مدیریت

 چرخه عمر زیرساخت‌های فناوری اطلاعات هستند. اعلام پایان توسعه، برابر است با  پایان توسعه سیستم عامل و زمانی اتفاق می‌افتد که OEM توسعه و تولید سیستم عامل آن دستگاه را متوقف می‌کند. در این حالت به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و firmware دیگر منتشر نمی‌شوند و شرایط تمدید قرارداد و پشتیبانی در دسترس نیست.

۴. وقتی تجهیزات به تاریخ EOL/EOSL رسیدند چه کنیم؟

در حالی که رسیدن تاریخ EOL/EOSL برای تجهیزات مهم است و ممکن است باعث نگرانی شود، ولی بهتر است بدانید این تاریخ‌ها به معنای این نیست که تجهیزات شما حتما و به سرعت با خرابی یا کاهش سرعت روبرو خواهند شد.

شرکت‌های سازنده تجهیزات فناوری همواره به‌دنبال فروش بیشتر نسل‌های جدید تجهیزات خود هستند.

حتی اگر تعمیر و نگهداری قطعات را تا تاریخ EOSL انجام دهند، باز هم تمرکز اصلی آنها بر فروش محصولات جدید است.

بنابراین در پس هر اعلان، افزایش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، هزینه‌های پشتیبانی فنی و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و کاهش دسترسی به محصول وجود دارد. تمام این عوامل مصرف‌کننده را به‌سمت ارتقای سخت‌افزار خود مطابق با زمان‌بندی سازنده سوق ‌می‌دهد چرا که مراقبت از تجهیزات قدیمی از طریق OEM ها پرهزینه‌تر و پیچیده‌تر و در نهایت غیر ممکن می‌شود. بنابراین این شرکت‌ها همیشه دنبال اعلان‌های EOL/EOSL هستند. 

با این وجود اگر تجهیزات شما به‌خوبی کار می‌کند، اخطار EOL/EOSL نمی‌تواند تاثیری بر قابلیت‌های روزمره و نقش آن‌ها در کسب و کار شما داشته باشد. البته بدانید، این فرصت خوبی برای ارزیابی عملکرد فعلی سیستم و بررسی سایر گزینه‌های پشتیبانی غیر از OEM است. خوشبختانه خدمات مختلفی وجود دارد که سلامت تجهیزات شما را در اولویت قرار می‌دهد. 

در این مرحله یا باید پشتیبانی را با OEM تمدید کنید یا سخت‌افزار خود را به‌روزرسانی کنید و یا سراغ پشتیبانی شخص ثالث یا (Third-party Support(TPM بروید.

اگر متوجه شدید که چاره‌ای جز خرید یا استفاده از پشتیبانی OEM (که معمولا بسیار هزینه‌بر است) ندارید، وقت آن رسیده است که نیازهای فعلی و آینده کسب و کار خود را مجدد بررسی کنید. در این زمان می‌توانید با استفاده از تعمیر و نگهداری توسط شخص ثالث هم عمر تجهیزات EOL و EOSL خود را افزایش دهید و هم در هزینه‌های خود صرفه‌جویی زیادی کنید.

ارائه دهندگان شخص ثالث از کانال‌های قابل اعتماد به قطعات OEM با کیفیت بالا  دسترسی دارند بنابراین می‌توانند عملکرد تجهیزات شما را به خوبی حفظ کنند و ارتقا دهند. 

بنابراین یکی از گزینه‌های پایدار برای پشتیبانی از تجهیزات پس از EOL/EOSL ارتباط با یک ارائه‌دهنده تعمیر و نگهداری شخص ثالث است. 

در ادامه بیشتر به این مورد می‌پردازیم.

پشتیبانی شخص ثالث (Third-party Support(TPM

ممکن است از خود بپرسید آیا جایگزین‌های دیگری برای OEM به‌منظور افزایش عمر مفید تجهیزات وجود دارد؟

بله حتما. 

ارائه‌دهنده تعمیر و نگهداری شخص ثالث HPE یک راه‌حل پشتیبانی سخت‌افزاری یا مدیریت‌شده برون‌سپاری است. ارائه‌دهندگان شخص ثالث با ارائه خدمات عالی مدیریت کامل تجهیزات را برای تاسیسات شما تضمین می‌کنند. آنها  همان مزایای سازنده مانند پشتیبانی سریع و مشاوره تخصصی را با هزینه کمتر ارائه می‌دهند.

 از آنجایی که ارائه‌دهندگان تعمیر و نگهداری شخص ثالث خدمات خود را از طریق فروشندگان واجد شرایط ارائه می‌دهند اصولا باعث کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و افزایش عمر مفید تجهیزات حتی پس از اعلام EOL یا EOSL توسط سازنده می‌شوند.

به طور معمول، سازندگان تجهیزات اصلی یک ضمانت سه تا پنج ساله برای محصولات خود می‌دهند، پس ازاتمام این زمان از مصرف کنندگان خواسته می‌شود برای گارانتی مجدد هزینه اضافه پرداخت کنند یا از آنها خواسته می‌شود تجهیزات خود را به یک سیستم جدید ارتقا دهند. 

در حالی که یک ارائه دهنده تعمیر و نگهداری شخص ثالث HPE برعکس عمل می‌کند. آنها به شما این امکان را می‌دهند که از عمر مفید کامل تجهیزات خود لذت ببرید، چرخه پشتیبانی را گسترش دهید و ارزش سخت افزار خود را با صرف هزینه کمتر به‌ حداکثر برسانید. بنابراین زمان و منابع بیشتری برای رشد و مقیاس‌پذیری تجهیزات خود در اختیار دارید.

به نظر می‌رسد که هزینه پشتیبانی شخص ثالث برای اکثر تجهیزات در مراحل تعمیر و نگهداری ۷۰٪ کمتر از هزینه‌های OEM ها است.

جمع‌بندی

اصطلاحات EOL، EOSL تاریخ‌هایی هستند که توسط سازندگان تجهیزات اصلی یا OEMها صادر شده‌اند و نشان می‌دهند که چه زمانی و چگونه رابطه OEM‌ها با عمر یک قطعه سخت‌افزاری تغییر می‌کند. این تغییرات پیامدهایی برای نحوه پشتیبانی و به‌روزرسانی OEM ها از طول عمر تجهیزات دارد. بنابراین، برای کسب‌وکارها مهم است که معنی هر اصطلاح را کامل بدانند، سپس می‌توانند به‌طور آگاهانه‌ در مورد هزینه‌های خود برای تعمیر و نگهداری و جایگزینی سخت‌افزارها تصمیم بگیرند.

دانستن اینکه چه زمانی باید تجهیزات خود را ارتقا دهید یا جایگزین کنید باید یک تصمیم کاملاً سنجیده توسط مرکز شما باشد و تحت تأثیر OEM ها قرار نگیرد. بنابراین لازم است پیش از اقدام از خود بپرسید: 

 • آیا تاسیسات فعلی به پیشرفت‌های فنی جدید نیاز دارد؟
 • هزینه راه اندازی مجدد تجهیزات قدیمی چه‌قدر است؟
 • آیا تغییرات منفی در عملکرد تجهیزات من به دلیل EOL/EOSL بودن آن وجود دارد؟

بر اساس پاسخ‌ها، می‌توانید مراحل بعدی تجهیزات فناوری اطلاعات خود را تعیین کنید که می‌تواند به‌روزرسانی آن یا حتی بازیافت آن باشد. تصمیم شما برای به‌روز کردن زیرساخت فناوری اطلاعات باید بر اساس هدف و عملکرد فعلی کسب و کار شما تعیین شود. تهیه و نگهداری گزارش دقیق از تمام هزینه‌های مرتبط با تجهیزات، مانند خدمات اصلاحی و پیشگیرانه، مواد مصرفی، پشتیبانی نرم‌افزاری و غیره باید یک روش معمول در مرکز شما باشد. این تفکیک هزینه‌ها تصویر واضح‌تری از نحوه استفاده از هر قطعه به شما می‌دهد و بهترین مسیر را در زمان مواجهه با چالش‌هایی که هنگام انتشار اعلان‌های EOL/EOSL ایجاد می‌شوند، پیش روی شما قرار می‌دهد.

عوامل کلیدی در سنجش سلامت و تعیین ضرورت به‌روزرسانی عبارت است از: 

 • سازگاری با نرم‌افزار
 • محاسبات سخت‌افزاری بین دستگاه‌ها

اگر تجهیزات شما نیازهای فوری شما را برآورده می‌کند، به تعویق انداختن نوسازی می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کند و ارزش سرمایه‌گذاری شما را بهبود بخشد. پیش از هر تصمیم و خریدی در این زمینه با کارشناسان و متخصصان فنی ما در کمپانی ارمغان اشراق در تماس باشید، آنها برای بهترین تصمیم و اقدام در کنار شما خواهند بود. 

نحوه خرید سرور و تجهیزات فنی مرتبط و یا استعلام قیمت از ارمغان اشراق:

 • تماس تلفنی به شماره ۹۱۰۰۱۸۱۸_۰۲۱ و یا ۸۱۸۴۲۲۱۹۴- ۲۳ ۴۴ +
 • ارسال پیام از طریق ایمیل به‌نشانی  sales@armaghaneshragh.net
 • ارسال پیامک از طریق پلتفرم واتس آپ موجود در سایت

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights