iLO5

بررسی فناوری iLO 5 در سرورهای HPE G10

مروری بر نرم‌افزار مدیریتی HPE iLO 5

مدیریت سرورها در مراکز داده و در هر نقطه از جهان در صورت نداشتن ابزار و راهکار مناسب، پیچیده است. HPE چیپ سیلیکونی BMC مخصوص خود را طراحی کرده که از آن به‌عنوان HPE iLO یاد می‌شود. توجه به این قابلیت مدیریتی هنگام خرید سرورهای HPE از ضروریات است. در این پست همراه ما باشید تا HPE iLO 5 را به‌تفصیل بررسی کنیم. 

 چیپ Baseboard Management Controller یا به اختصارBMC ، سرویس مخصوصی است که وظیفه آن مانیتورکردن وضعیت فیزیکی دستگاه و سخت‌افزار است. درگاه Integrated Lights-Out یا به اختصار iLO یکی از روش‌های مدیریت خارج از باند (Out of band Management) برای مدیریت سرورها و تجهیزات شبکه است که مبنای اصلی هوشمندی سرورهای HPE به شمار می‌آید. 

در مبحث شبکه، مدیریت Out of band یعنی از کانال خاصی برای مدیریت دستگاه‌های تحت شبکه استفاده شود. این امکان برای اپراتور شبکه فراهم شده تا بتواند دسترسی‌ها و محدودیت‎های مطمئنی را برای استفاده از منابع شبکه ارائه دهد و امکان مانیتور و مدیریت سرور و تجهیزات شبکه از راه دور را فراهم می‌کند حتی اگر دستگاه روشن نباشد. فناوری اشاره‌شده ترکیبی از iLO ASIC است که بخشی از برد سرور و سخت‌افزاری را تشکیل می‌دهد که ASIC را تقویت می‌کند. 

تاکنون نسخه‌های متعددی از iLO ASIC در سرورهای ProLiant تعبیه شده‌اند. آخرین نسخه از این نرم‌افزار iLO5 است که هم‌زمان با سرورهای ProLiant Gen10 به بازار عرضه شدند. ویرایش دوم این نسخه با عنوان HPE iLO 5 v2.72 در دسامبر ۲۰۲۲ منتشر شد. پیشتر در مورد فناوری iLO و ویژگی‌های آن صحبت کردیم در این مقاله نسخه ۵ این فناوری به‌نام iLO5 را بررسی می‌کنیم. 

فناوری نرم‌افزار HPE iLO 5

iLO 5 در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۲۰ عرضه شد. این نرم‌افزار یک پورت تعبیه‌شده در تجهیزات سخت‌افزاری سرورهای HPE ProLiant است. iLO 5 قدرتمند باعث می‌شود مدیران سرور از طریق پروتکل پیکربندی میزبان پویا یا اصطلاحاً DNS به سرور متصل شوند و با روش‌های متعدد بتوانند پیکربندی، به‌روزرسانی، اجرا و نظارت سرورهای HPE ProLiant Gen 10 را از راه دور انجام دهند. 

برخی مدیران شبکه برای ریموت‌کردن سرورها از Remote Desktop در مایکروسافت یا VNC در لینوکس استفاده می‌کنند، اما در ماژول‌های Synergy و سرورهای پرولیانت HPE که شامل سرورهای Blade هم هست، پورت فیزیکی iLO امکان مدیریت سرور از راه دور را از لحظه بوت‌شدن سیستم فراهم می‌کند.

ویژگی‌های فنی نرم‌افزار HPE iLO 5

در نسخه iLO 5 برخی از ویژگی‌های امنیتی اضافه شده است که در قالب یک راه‌حل امنیتی نرم‌افزاری از سرور در برابر تهدیدهای متفاوت محافظت می‌کند. از دیگر موارد کنسول مدیریتی از راه دور یا همان Remote Console است که به‌صورت پیکربندی XML و کنترل اسکریپت، SMASH CLP یا iLO RESTful API، انجام می‌شود. همچنین رابط کاربری در این نسخه از نرم‌افزار iLO4 جذاب‌تر‌ شده و همچنین از چندین روش برای دسترسی از راه دور پشتیبانی می‌کند. علاوه بر مدیریت آسان، برخی قابلیت‌ها به‌روزتر و کارکردن با آن‌ها راحت‌تر شده است. مانند: 

 • فعال شدن ویژگی‌های متعدد با مجوز iLO Advanced 
 • طراحی One-button Secure Erase از طریق Intelligent Provisioning برای از کار انداختن یا تغییر کاربری سرورها 
 • نمایش وضعیت ویژگی‌های امنیتی مهم، وضعیت امنیت کلی سیستم، پیکربندی فعلی برای وضعیت امنیتی و ویژگی‌های Server Configuration Lock با قابلیت Security Dashboard
 • پشتیبانی از Gemalto SafeNet و SafeNet AT key managers
 •  اجازه دسترسی ایمن و تایید شده iLO از سیستم‌عامل از طریق عملکرد Virtual NIC
 • تنظیم قابلیت‌های LDAP/Directory از طریق Redfish 
 • مدیریت درخواست‌ها برای بازگرداندن سیستم‌عامل به نسخه قبلی از طریق iLO با قابلیت Firmware Downgrade Policy
 • وجود نمایشگر طول عمر NVMe
 • امکان ویرایش Maintenance Windows در بخش Firmware & OS Software
 • قابلیت قوانین پیچیدگی رمز عبور
 • فعال کردن و غیر فعال کردن ارائه ویدئویی از خلاصه عملکرد سلامت سرور
 • امکان فعال‌سازی قفل پیکربندی سرور از طریق BIOS
 • ارايه توصیه‌های تنظیم سرور برای بهبود عملکرد سرور از طریق قابلیت Workload Performance Advisor

علاوه بر مواردی که در بالا اشاره شد در جدول زیر ویژگی‌های فنی این نرم‌افزار مدیریتی ارائه می‌شود: 

ویژگی‌های فنی نرم‌افزار HPE iLO 5

امکانات کنسول مدیریتی iLO 5

iLO یک کنسول تحت وب از راه دور ارائه می‌کند که می‌تواند برای مدیریت از راه دور سرور استفاده شود؛ در iLO 5 این کنسول تحت وب یک رابط مرورگر وب مدرن و بصری را نشان می‌دهد. در این بخش وارد کنسول مدیریتی iLO 5 می‌شویم تا قابلیت‌های آن را بررسی کنیم. 

برای دسترسی به رابط وب، ابتدا باید با استفاده از آدرس IP یا نام هاست iLO وارد شوید. سپس، اطلاعات کاربری و رمز عبور را وارد کنید. 

همانطور که در تصویر زیر با فلش مشخص شده است در سمت چپ پنل پس از ورود، یک سایدبار درختی سازماندهی‌شده مشاهده می‌کنید. تمام آیتم‌ها قابلیت کلیک دارند و پس از انتخاب هر گزینه یک تب جدید برای نمایش بخش‌های زیر مجموعه آن باز می‌شود. 

اولین گزینه Information است. رو‌به‌روی آن تب Overview را ملاحظه می‌کنید که مهمترین اطلاعات در خصوص iLO و سرورها در این بخش نمایش داده می‌شود. در سمت راست بالا، آیکون کنترل iLO را مشاهده می‌کنید که امکاناتی نظیر دسترسی به Power، UID، Language، Health، Use و بخش راهنما آمده است. در سمت چپ پایین، تصویر کوچکی از وب کنسول کمک می‌کند قبل از دسترسی ریموت به سرور نگاه کوتاهی بر وضعیت آن داشته باشید.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Information-Overview)

در تب وضعیت ویژگی‌های امنیتی Security Dashboard در تصویر زیر، نمای کلی از سلامت امنیتی سیستم، پیکربندی که در حال حاضر بر روی بخش‌های امنیتی اجرا شده و تنظیمات صورت‌گرفته برای قفل‌های امنیتی، مشاهده می‌شود. در این صفحه می‌توان روش‌های امنیتی موجود در HP iLO 5 را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرد. 

تب‌های دیگری نیز در بخش Information موجود است. مانند: Session List، iLO Event Log، Integrated management log، Active Health System Log و Diagnostics. در بخش Diagnostics امکاناتی همچون نتیجه خودآزمایی iLO یا Self-test را نمایش می‌دهد و می‌توانید مجدد iLO را تنظیم کنید.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Information-Security Dashboard)

گزینه بعدی که در سایدبار در تصویر زیر مشاهده می‌کنید بخش System Information است، گزینه (Health Summary)، وضعیت تمامی دستگاه‌های زیر مجموعه و تحت نظر را نمایش می‌دهد. برای بررسی اطلاعات سلامت به‌روزرسانی‌شده، می‌بایست سیستم روشن نگه داشته شود، در غیر این صورت اطلاعات تا قبل از آخرین خاموشی دستگاه‌ها در دسترس است. این تقاضا برای تمامی صفحاتی که در بخش System Information ذکر شده، اعمال می‌شود. 

در تب Processor اسلات‌های پردازنده‌ها، نوع پردازنده نصب‌شده در هر اسلات، و خلاصه ای از زیر شاخه‌های موجود در سیستم در دسترس است. 

در تب Memory خلاصه‌ای از حافظه سیستم و در تب Network اطلاعات مربوط به NIC ارائه می‌شود. در صورت نصب و راه اندازی (AMS) یا Agentless Management Service می‌توانید به آدرس IP سرور، آداپتورهای شبکه، و وضعیت NIC سرور دسترسی و در یک نمای کلی تمامی موارد بالا را ملاحظه کنید. 

بخش بعدی گزینه Device Inventory است که اطلاعاتی در خصوص دستگاه‌های مرتبط به سرور، پیکربندی مرتبط به تنظیمات هر دستگاه و اسلات‌های آن که متصل به هر اسلات آداپتور و یا به‌صورت مجزا است، ارائه می‌شود. 

در آخرین تب این بخش گزینه Storage دیده می‌شود که اطلاعات مرتبط با کنترلرهای SAS/SATA 

در صورت نصب و راه اندازی AMS بر روی سرورها در دسترس است. 

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش System Information)

تب بعدی در سایدبار درختی، Firmware و نرم افزار OS است. در تب مربوط به فریمورهای نصب‌شده اطلاعات مرتبط به آنها برای بخش‌های مختلف سرور را ملاحظه می‌کنید. اگر سرور خاموش باشد اطلاعات این بخش مربوط به زمان قبل از خاموشی سرور است. بقیه تب‌های مرتبط به بخش Firmware & OS Software شامل مواردی مانند: Software، Maintenance Windows، iLO Repository، Instal Set و Installation queue است. 

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخشFirmware & OS Software)

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، iLO Federation گزینه‌ای است که شما می‌توانید از طریق Multicast سایر پردازنده‌های iLO را شناسایی کنید. این بخش امکان مدیریت سرورها را در مقیاس گسترده مهیا کرده است. از دیگر تب‌هایی که در این قسمت مدیریت می‌شود عبارتند از: Multi-System View، Multi-System Map، Group Virtual Media،Group Power، Group Power Settings، Group Firmware Update، Group Licensing، Group Configuration.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش iLO Federation)

مورد Remote Console & Media تب بعدی است. یکی از امکانات کلیدی در iLO ، قابلیت اتصال ریموت از طریق کنسول iLO است که شما را به صفحه نمایش گرافیکی، صفحه کلید و ماوس سرور میزبان متصل می‌کند و گزینه‌هایی همچون NET console، کنسول HMTL 5، Java IRC، اپلیکیشن موبایل مخصوص iLO را ارائه می‌دهد.

Virtual Media که در گزینه Remote Console & Media مشاهده می‌کنید به شما اجازه می‌دهد تا Local Media از جمله درایوهای فیزیکی، Local Image Fileها و پوشه‌های مجازی را مشاهده، مدیریت و یا از رده خارج کنید.

در تب Hot Keys می‌توانید تا ۶ کلید مهم برای استفاده در ارتباط‌های راه دور از طریق کنسول، تعریف کنید. این امکان یک ارزش افزوده برای مدیران شبکه‌ها از راه دور است.

در تب Security در بخش Remote Console & Media، می‌توانید از طریق کنسول ریموت پیکربندی تنظیمات را انجام دهید.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Remote Console & Media)

یکی دیگر از گزینه‌های منوی درختی Power & Thermal است. در تب Server Power بخشی با نام Virtual Power Button وجود دارد که قابلیت نمایش وضعیت فعلی سرور در حال کار و همچنین کنترل Server Power از طریق ریموت و بصورت مجازی فراهم شده است. گزینه‌های دیگری که در این بخش می‌توان به آن اشاره کرد عبارتند از: power off، force power off، force power cycle، force a system reset. 

در تب Power Meter میزان انرژی مصرف‌شده را تا به زمان حال می‌توان دید. در بخش تنظیمات بخش Power می‌توانید ویژگی‌های مدیریتی انرژی سرور را مشاهده و کنترل کنید.

همچنین در تب عملکرد Fan ها، اطلاعاتی در خصوص وضعیت سلامت و میزان سرعت آنها در اختیارتان قرار می‌گیرد. 

در آخرین تب Temperature میزان دما در سرور و تمامی سنسورهای داخل سرور مشاهده می‌شود.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Power & Thermal)

توسط دو گزینه iLO Dedicated Network Port و iLO Shared Network Port در تصویر زیر می‌توانید خلاصه گزارشی از شبکه، اطلاعات عمومی، IPv4، IPv6، صفحه مربوط به SNTP را مشاهده کنید. این گزینه‌ها بر اساس نوع پیکربندی شما انتخاب می‌شوند. 

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش iLO Dedicated Network Port و iLO Shared Network Port)

ویژگی پشتیبانی در HP iLO 5 در تب Remote Support به شما امکان می‌دهد سرور را از طریق ریموت ثبت کنید و اطلاعاتی نظیر: صفحه Registration ، Services Events و Data Collection مرتبط، در دسترس است.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Remote Support)

در تصویر زیر بخش Administration، را مشاهده می‌کنید که قابلیت مدیریت حساب‌های کاربران و گروه‌های تعریف‌شده (Directory Groap) را فراهم می‌کند. همچنین دسترسی به مدیریت ترتیب بوت دستگاه‌های سرور(Boot Order)، لایسنس(Licensing) و کلیدها(Key manager)، تغییر زبان(Language)، به‌روزرسانی Firmware و عملیات بکاپ و بازیابی اطلاعات(Backup and Restore) توسط این تب انجام می‌شود.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Administration )

Security گزینه بعدی در سایدبار درختی است که در تب اول آن، Access Setting، اطلاعات کلی از بخش امنیت سرور، شبکه، iLO و خدمات مربوط به حساب را مشاهده می‌کنید. سایر تنظیمات که در این بخش در اختیارتان قرار می‌گیرد شامل این موارد است: iLO Service Port، Secure Shell Key، Certificate Mappings، CAC/Smart Card، SSL Certificate، Directory، Encryption، HPE SSO و Login Security Baner.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Security)

دو تب پایانی Management برای تنظیمات مربوط به SNMP، AlertMail و Remote Syslog و آخرین گزینه Intelligent Provisioning است که امکان دسترسی به نرم‌افزار پیکربندی سرورهای HPE (تحت وب) برای گسترش انجام عملیات سیستم و مرور بر جزئیات پیکربندی سخت‌افزاری، را فراهم می‌کند.

کنسول مدیریتی iLO 5 (بخش Management و Intelligent Provisioning)

همانطور که ملاحظه کردید HPE iLO 5 یکی از گزینه‌های مدیریتی قدرتمند در سرورها است که توانسته پیشرفت‌های چشمگیری را نسبت به نسخه‌های قبلی ارائه دهد و در زمینه دسترسی و مدیریت سرور از راه دور، خدمات خود را به سطح بالاتری ارتقا دهد. بنابراین با قرار دادن پردازنده‌های تعبیه‌شده بر روی برد سیستم سرورهای Proliant، راهکاری مناسب برای ارتباط ایمن و مرتبط برای نظارت و کنترل سرورها به‌صورت ریموت فراهم شده است.

جمع‌بندی

بیش از یک دهه است که درگاه iLO در زمینه ارائه قابلیت‌های نوین مدیریت داخلی سرور HPE پیشگام بوده است. در این میان HPE iLO 5 یکی از گزینه‌های مدیریتی قدرتمند سرورها است که توانسته پیشرفت‌های چشمگیری را نسبت به نسخه‌های قبلی ارائه دهد و در زمینه دسترسی و مدیریت سرور از راه دور، خدمات خود را به سطح بالاتری ارتقا دهد. 

همانطور که در این مقاله اشاره شد این نرم‌افزار با رابط وب جدید خود، با طراحی جذاب و درختواره که با طرق مختلف، از ویژگی دسترسی از راه دور پشتیبانی می‌کند، مدیریت کلی سرورهای HPE را بسیار آسان‌تر کرده است. نسخه جدید این فناوری با نام ilo 6 نیز اخیرا در رویداد ۲۰۲۲ Discovery معرفی شده است. در صورت تمایل در پست‌ آینده همراه ما باشید برای بررسی تخصصی نرم‌افزار مدیریتی iLO 6 در سرورهای نسل HPE G11 .

شرکت ارمغان اشراق به‌عنوان وارد‌کننده سرورهای HPE با گارانتی معتبر در کنار مشاورین متخصص خود آماده پاسخگویی و رفع نیازهای خدماتی شما عزیزان است. در صورت تمایل برای تهیه محصولات یا دریافت مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

Scroll to Top
Verified by MonsterInsights